TANITIMI BAYBURT’TA YAPILDI.
Tarih: 30-10-2016 00:35:00 + -


Volvo Cars, gelecek vizyonundaki en önemli adımını temsil eden yeni modeli Yeni Volvo S90'ı, Karadeniz'in yeşille iç içe yollarından, Anadolu'da Bayburt'a kadar uzanan sıra dışı bir rotada tanıttı.

TANITIMI BAYBURT’TA YAPILDI.

Yeni Volvo S90, test sürüşündeki yolculuğunu, Volvo Cars'ın 2020 Vizyonu'ndan ilham alarak Bayburt'taki Baksı Müzesi'nde tamamlandı.” dedi.

 

NEDEN BAKSI MÜZESİ?

 

Volvo Car Turkey Pazarlama ve PR Direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu ise test sürüşü için neden Baksı Müzesi'ni tercih ettiklerini şu sözlerle özetledi: “Bir yanda 2020 Vizyonu hedefindeki Volvo Cars… Diğer yanda Anadolu'da az nüfuslu bir şehirde; şehirden uzak, bozkırın ortasında imkansızı hayata geçirmiş olan bir çağdaş sanat müzesi… Otomotiv dünyası için iddialı olan söylemimizden ilham alarak, yeni modelimiz Volvo S90’ın test sürüşünü Anadolu'da iddialı bir hayalin gerçeğe dönüştüğü Baksı Müzesi'nde gerçekleştirmek istedik. Volvo'nun gelecek teknolojilerinin başlangıç noktası olan Yeni S90, Anadolu'nun uçsuz bucaksız topraklarında, sadeliğin içindeki bir mücevher gibi başrolde olmasını arzu ettik”

 

Baksı Müzesi, Türkiye'nin en düşük nüfuslu şehri olan Bayburt'ta doğan sanatçı ve akademisyen Hüsamettin Koçan'ın çocukluk hayaline dayanıyor. Koçan; çocukluğunda çalışmaya köy dışına giden babasını beklediği tepenin üzerinde yıllar sonra Baksı Müzesi'ni kuruyor… Sanatçı olan Koçan, yıllar sonra babasına, köyüne, memleketine olan borcunu bu müze ile ödüyor. 2000 yılında filizlenen müze 2010 yılında açılıyor. Bir toplumsal proje olarak Baksı Müzesi'nin sahip olduğu çağdaş eserler koleksiyonunda 160'ı aşkın sanatçının 200 eseri bulunuyor. “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”, 2014'te Prof. Hüsamettin Koçan'ın 2010 yılında Bayburt'ta kurduğu Baksı Müzesi'ne verildi.
Bu haber 843 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR