TALEPLERİMİZ KARŞILIK BULMADI
Tarih: 30-10-2016 00:37:00 + -


22 No’lu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi “İstanbul Servis Araçları Plaka Tahdidi” konulu Zümre Toplantısı’nı 5 Ekim Çarşamba günü İTO’da gerçekleştirildi.

TALEPLERİMİZ KARŞILIK BULMADI

Açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın yaptığı toplantıda Divan Başkanlığını da İTO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan üstlendi. 22 No’lu Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Ali Bayraktaroğlu, İSTAB Başkanı Ahmet Karakış ve İSAROD Başkanı Hamza Öztürk ve İstanbul Servisçiler Derneği Başkanı Murat Erdoğan’ın birer konuşma yaptığı toplantıda 22 no’lu Meclis Komitesi Üyesi Turgay Gül de yeni yönerge ile ilgili soruları cevaplandırdı. Toplantı da ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ahmet Bulut ve ekibi de yerini aldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, servis sektörünün büyüyen ve gelişen bir sektör olduğunu belirterek, “İTO olarak, değerli komitemizin de üzerinde hassasiyetle durduğu bir plaka tahdidi meselesi var. Malum bu konu çok konuşuldu. Sayın Cumhurbaşkanımız bir toplantıda taahhüt verdi. Belediyenin de bu konuda çalışmaları var” diyerek plaka tahdidi mücadelesinde İTO’nun da sektörün yanında olduğunun altını çizdi.

 

TAM HEDEFE ULAŞTIK DERKEN…

 

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini kınayarak sözlerine başlayan İSTAB Başkanı Ahmet Karakış, 25 Mayıs’tan bu yana yaşanan süreci özetledi. Karakış; “25 Mayıs tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın plaka tahdidi müjdesi, firmalarımızın ve esnafımızın yıllardır hayal ettiği hedefe ulaşmasında büyük bir umut oldu. Ancak verdiğimiz özverili mücadeleye rağmen, Cumhurbaşkanımızın sözüne rağmen tahdit meselesi İBB tarafından olumlu değerlendirilmemiştir. Plaka tahdidi uygulaması servis sektörü için; istikrar, güvence, kontrollü yatırım, kontrollü büyüme, sürdürülebilir hizmet, düzen ve itibardır bu nedenle İBB yetkililerimizin durumu tekrar değerlendireceklerine olan inancımız tamdır” dedi.

 

YÖNERGEYE 16 AYRI DAVA

 

25 Mayıs’tan sonra sektörün çok zarar gördüğünü, tahdit beklentisinden dolayı sektöre yaklaşık 10 bin aracın daha girdiğini ve sektördeki tüm dengelerin değiştiğini belirten Karakış, çıkarılan yeni yönergenin de sektörü sıkıntıya soktuğunu belirtti. Yeni yönergenin değiştirilmesi adına İSTAB, İSAROD ve 22. Komite üyeleri olarak, toplu ulaşım hizmetleri yetkilileri ile 10 saat süren bir toplantı yaptıklarını belirten Karakış, yönerge çıktıktan sonra İSTAB ve İSAROD’un sektörel menfaatleri korumak adına 16 ayrı dava açtığını belirtti.
Bu haber 908 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ