Muhteşem Çanakkale Kareografisi
Tarih: 08-04-2015 20:48:00 Güncelleme: 08-04-2015 20:54:00 + -


Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin Çanakkale Zaferi’nin 100. Onur yılı dolayısı ile hazırladığı “Anadolu’dan Çanakkale’ye 1915” programı önce Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Muhteşem Çanakkale Kareografisi

Bilindiği üzere 18 Mart 2015 tarihi bir asır önce olağan üstü kuvvetli düşman güçlerine karşı kazanılmış Çanakkale Zaferi'nin 100 yıl dönümüdür. Çanakkale Zaferinin 100. onur yılında, olağan üstü bir savaş gücüne karşı elde edilen büyük zaferin gururu halen yaşanmaktadır. Çanakkale Zaferi, toplumumuzun milli ve manevi değerlere bağlılığının en güzel örneklerinden birisidir. 

 

Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında bu zaferin genç nesillere her boyutuyla anlatılması, tarih bilinci ve kimlik duygusunun güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin  Çanakkale  Zaferi’nin 100. Onur yılı dolayısı ile hazırladığı “Anadolu’dan Çanakkale’ye 1915”  programı  önce Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Kadıköy Kaymakamı  Birol Kurubal ve İlçe Milli Eğitim Müdürü, Ömer Yahşi’nin ev sahipliğini yaptığı programda önce Kadıköy Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin Çanakkale ruhunu en iyi şekilde anlatmaya çalıştıkları birbirinden farklı ve değerli eserleri girişteki sergi ile  halkın beğenisine sunuldu. Sonrasında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin 80 kişilik halk dansları kursiyeriyle sahneye koydukları, programda Çanakkale Savaşı yılları kronolojik sıraya göre Türk Halk Danslarıyla anlatıldı. Aynı program 01 Nisan 2015 akşamı MEB Müsteşarı  Doç. Dr. Yusuf TEKİN'in katılımıyla  yine Kozyatağı Kültür Merkezi’nde Milli Eğitim yöneticileriyle buluştu. Bu kez Feneryolu Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin “Çanakkale’de Gelincik Olmak” temalı resim  sergisi ile açılışı yapılan proje Türk tarihinde ilk defa bir savaşın danslarla anlatılması bakımından oldukça özgün ve orijinal. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya NARSAP,  bu şekilde Çanakkale ruhunun daha geniş kesimlere ulaştırılabileceği, daha ilgiyle ve merakla izleneceği ve istenen birlik beraberlik ruhunun yaratılmasına, Çanakkale  destanının daha iyi anlaşılmasına faydalı olacağı inancında. Proje Türkiye’de ve yurt dışında da sergilenecek. Böylece  projenin büyük zaferin 100. Yıl kutlamalarına  büyük oranda fayda sağlayacaklarını düşünüyor ve bir asırlık zaferi öğretmen ve kursiyerleriyle karşılamanın gururunu yaşadıklarını  ifade ediyor.

 

Öğretmenleriyle birlikte, Çanakkale Zaferi'ni konu alan  ilgili kaynaklar incelendikten sonra, savaş yıllarını konu alan bir kareografi geliştirildi. Çanakkale Zaferi 17 farklı sahne ile canlandırıldı. Senaryo Çanakkale Savaşları’nın tümünü kapsayacak şekilde hazırlandı. Danslar ve  tiyatral anlatımın yanı sıra, sinevizyon görseliyle desteklendi. Bu gösteride, Anadolu ve Rumeli’den insanlarımızın bölge bölge askere alınışları, ordu’da savaş öncesi talimleri ve savaşta yaşananlar en iyi şekilde kompoze edildi. Bilinen Çanakkale Savaşı destanlarının her birine değinildi.  Bunun yanı sıra, ANZAK tarafının da savaşa gelişi, talimleri, her iki grubun cephede karşılaşmalarına  ayrıca değinildi.

 

Program şimdiye kadar yaklaşık 3000 kişiye ulaştı. Projenin  Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında daha geniş kitlelere ulaşabilmesi adına ulusal  ve uluslar arası boyutta görüşmeler devam etmektedir.

 

 

 
Bu haber 1621 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ