Kaçırılan Türk pilotun babasından mektup
Tarih: 15-10-2013 19:56:00 + -


Beyrut'ta kaçırılan 2 Türk pilottan biri olan yardımcı pilot Murat Ağca'nın babası Zeki Ağca, 67 gün aradan sonra yazdığı duygu yüklü mektupla, oğlunu kaçıran "İmam Rıza'nın ziyaretçileri" adlı örgüt yöneticilerine seslendi.

Kaçırılan Türk pilotun babasından mektup

Gülbin YILDIZ/ELAZIĞ, (DHA)

Oğlunun Ramazan Bayramı'nda kaçırıldığını belirten gözü yaşlı baba Ağca, "Sevgili Muratlar, mübarek Kurban Bayramı'nızı tebrik ediyor gözlerinizden öpüyorum" diyerek, kendisini kaçıran örgüt yöneticilerine de, "Sizler de müslümansınız. Günahsız insanları cezalandırmak, eziyet etmek, tutsak etmek günahların en büyüğüdür. Pilotların can güvenliği sizlere emanettir" şeklinde mesaj gönderdi.

Geçen Ramazan Bayramı’nın ilk günü olan 9 Ağustos Cuma günü sabah saatlerinde Beyrut’ta kaçırılan 2 Türk pilottan biri olan yardımcı pilot Murat Ağca’nın babası Zeki Ağca, 67 gün sonra Kurban Bayramı’nda yazdığı mektupla oğlunun bayramını kutlayarak; pilotları kaçıran "İmam Rıza’nın Ziyaretçileri" örgütü yöneticilerine seslendi.

"PİLOTLARIN CAN GÜVENLİĞİ SİZLERE EMANETTİR"

Yazdığı duygu yüklü mektubu okuyarak pilot oğlu Murat Ağca ve arkadaşı pilot Murat Akpınar’ın bayramını kutlayan 70 yaşındaki baba Zeki Ağca, "Sevgili Muratlar, mübarek Kurban Bayramınız'ı tebrik ediyor, gözlerinizden öpüyorum. Bizleri merak etmeyin. Her iki aile çok iyiyiz ve dayanışma içerisindeyiz. İnşallah en kısa zamanda hürriyetinize kavuşursunuz. Çünkü suçlu değilsiniz, rahat olun. Allah sizinle beraberdir. Sizi kaçıranlara sesleniyorum; Elhamdülillah bizler müslümanız, sizler de müslümansınız. Günahsız insanları cezalandırmak, eziyet etmek, tutsak etmek günahların en büyüğüdür. Bu iki pilotun hiçbir suçu, günahı yok. Çocuklarının rızıkları için kamu görevi yapan insanlardır, insanlara hizmet ediyorlar. Bakın herkes ailesiyle birlikte bayram yaparken, bunlar gecenin saat: 03.30’unda Beyrut’a gidiyorlar. Niçin? İnsanlara hizmet için. Bu hizmetin karşılığı bu olmamalıydı. Pilotların can güvenliği sizlere emanettir. İnşallah bayramda bizleri sevindirirsiniz. Diyeceğim bu kadar. Bu vesileyle İslam Alemi'nin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ayrıca İslam coğrafyasında akan kardeş kanının durmasını, barış ve huzurun gelmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum" dedi.


STK TEMSİLCİLERİNE SİTEM

Geçen bayram kaçırılan pilotların bu bayram serbest bırakılmasını isteyen baba Ağca, sivil toplum kuruluşlarına da sitem ederek, "Biz inşallah bayramda hayırlı bir haber bekliyoruz. Bırakırlar diye bir düşüncemiz ve kanaatimiz var. Bekliyoruz ve inşallah diyoruz. STK’lardan bu işin üzerine gitmelerini bekliyorduk ama maalesef bugüne kadar ne dernekler, ne sendikalar, mesela İnsan Hakları Derneği maalesef bugüne kadar susmuş, hiç sesini çıkarmamıştır. Mazlum-Der aynı şekilde, Barolar Birliği, Türk-İş, Hak-İş, DİSK, hiçbir kimse ilgi göstermemiş, bu işin üzerine gidilmemiştir" diye konuştu.

"GAZETECİLER, BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI'NA SORABİLİRDİ"

Ulusal medyaya da seslenen baba Zeki Ağca, medyanın da pilotların kaçırılması konusuna ağırlık vermediğini belirterek, şunları söyledi: "Medya bu işe ağırlık koymadı, gitmedi üzerine. Mesela biz isterdik ki, medya Beyrut’a gidip oradaki yetkililerle bir görüşme yapmalarını istiyorduk. Görüşsünler, sorsunlar, bu pilotların suçu, günahını. Buna benzer şeyler bekledik ama kimse ilgilenmedi maalesef işte bekliyoruz. Biz aslında ulusal medyadan şunu beklerdik; Beyrut’a gidip o örgütle en azından görüşebilirlerdi. Medya görüşürdü veyahut da yetkililerle, oradaki Lübnan Başbakanı, Dışişleri Bakanı, yada diğer yetkililerle görüşme yaparlardı. Bu pilotlar hakkında görüşebilirlerdi. Ama medya maalesef bizi aramakla yetiniyor. Bizim elimizde ne var, yani biz ne diyelim? Bizim sözümüz bir yere kadar. Mesela medya bizi arıyor. Medya, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri Bakanı ile beraberler. Sorabilirlerdi, yani hiç sormadılar. Bunu bekliyorduk. Hiçbir gün ne sayın Başbakan'a, ne sayın Cumhurbaşkanı'na, ne sayın Dışişleri Bakanı'na böyle bir soru sormadılar. Milletvekilleri zaten susmuş vaziyette, hiç sesleri çıkmıyor."

DİYANET'E DE GÖNDERME

Diyanet İşleri Başkanlığı'na de sitem eden baba Zeki Ağca, "Diyanet de devreye girebilirdi. Diyanet İşleri Başkanı, mesela oradaki kanaat önderleriyle görüşebilirdi. Onlar üzerinden bir şeyler yapardı. Nihayetinde onlar müslüman örgütler, yani rahatlıkla görüşebilirdi. Bu pilotların serbest bırakılması için görüşme yapabilirlerdi. Maalesef yapmadılar" şeklinde konuştu.

"BU BAYRAMI BERABER KUTLARIZ DİYE DÜŞÜNÜYORDUK"

Kaçırılan pilotlar Murat Ağca ve Murat Akpınar’ın 67 günden bu yana kayıp olduğunu söyleyen baba Zeki Ağca, "Bu ikinci bayramımız olacak. Artık bırakılmalarını istiyoruz. Ramazan Bayramı’nın birinci günü kaçırmışlardı. Bugün aşağı yukarı 70 gün geçti, ikinci bayram geldi. Dedik bayramdan önce bırakırlar, işte bayramı beraber yaparız. Böyle bir ümidimiz vardı. Böyle bir beklentimiz vardı ama görülüyor ki bu bayramda da yoklar. Bayram içerisinde yada bayram ortasında bırakırlar mı bırakmazlar mı? Onu da bilemiyoruz. Devlet yetkililerinden bize pek ulaşan yok. Eşlerine bazı bilgiler veriyorlar. Uğraştıklarını, çaba harcadıklarını söylüyorlar" ifadelerini kullandı.

Anne Emine Ağca ise yaşadığı üzüntüden dolayı duygularını dile getiremeyeceğini ve konuşamayacağını söyledi.
Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bu haber 1094 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ