Bu Balık Kobradan Bile Daha Zehirli
Tarih: 02-10-2013 01:35:00 + -


Dünyanın en zehirli balığı olan "taş balığı", İstanbul Akvaryum'da ziyaretçileriyle buluştu.

Bu Balık Kobradan Bile Daha Zehirli

Dünyanın en zehirli hayvanları arasında ilk 5'te yer alan taş balığı, İstanbulAkvaryum'da ziyaretçileriyle buluştu. Kral kobradan, sarı akrepten, huni ağ örümceğinden bile daha zehirli olan taş balığı İstanbul Akvaryum'da, Kızıldeniz mikro tankında ziyarete çıktı.

 

KURBANINI FELÇ EDİYOR

 

Görüntüsü bir kayadan farksız olan taş balığı, Hint ile Pasifik Okyanusu'nda ve Kızıldeniz bölgesinde yaşıyor. Sırtında çok zehirli 13 dikeni bulunan taş balığı, temas halinde kurbanını felç ederek, müdahale edilmemesi durumunda ölüme neden oluyor. Genellikle zeminde kayaların ya da mercan resiflerinin yanında kendini bir kayaymışçasına kamufle eden taş balığı, bazen 48 saat hareket etmeden avını bekleyebiliyor. Taş balığı, kayaya benzeyen görüntüsünden dolayı, yanına sığınmak için gelen küçük tür balıkları yiyerek besleniyor.

 

TÜRKİYE DENİZLERİNDE YER ALMIYOR

 

Taş balığı hakkında bilgi veren Nesligül Temizkan, "Oldukça zehirli bir balığı ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz. Balık zehri bakımından oldukça ünlenmiş durumda. Dünya literatüründe ilk 5 sırada yer alıyor. Oldukça pasif bir balık. Kendini çok iyi kamufle edebiliyor. Bugün itibaren ziyaretçilerimiz taş balığını gözlemleyebilirler. Taş balığı zehirli bir balık türü. Öyle bir zehri var ki panzehir bile üretilmiş. Zamanında müdahale edilmezse ölüme bile yola açabilir. Balığın yüzgecinde bulunan toksinlerin altındaki zehir kesesinden, balık sıkıştırıldığında, yanlışlıkla üzerine basıldığında ancak kendisini savunma amacıyla bu zehri kullanıyor. Türkiye denizlerinde bugüne kadar bu tür yer almıyor. 2 saate kadar en geç müdahale edilmezse ölümlere de yol açabilir" dedi.
Kaynak: http://www.haberler.com/

Bu haber 1429 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ