Arınç: 5 senedir söylüyorum yapmıyorlar
Tarih: 17-10-2013 14:32:00 + -


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, marketler yasası ile ilgili düzenleme için meclis başkanlığı döneminden bu yana mücadele ettiğini belirterek, "Madem AB normları nasılsa, biz de ona göre yapalım. Sokak içlerine kadar süpermarket olur mu bu neyin nesi. Meclis başkanıyken bunları yapmadılar, daha kötüsü başbakan yardımcısıyım 5 senedir söylüyorum gene yapmıyorlar. Şimdi zamanı geldi. Zamanı gelmeden çiçek bile açmıyor" dedi.

Arınç: 5 senedir söylüyorum yapmıyorlar

Esnaf Haber Dergisi tarafından düzenlenen Küçük Sanayi BESOB Toplantı Salonu'ndaki ödül törenine katılan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, esnaf ve sanatkara sürekli değer verdiğini dile getirerek, "Esnaf ve sanatkarın bir ülkenin omurgası olduğunu, hepsinin namuslu, çalışkan ve vatansever insanlar olduğunu biliyorum. Buralardan kolay kolay kötü kötü adam çıkmaz. Aza kanaat ederler. Çoktan da azmazlar. Onların gönlünü yapan memlekete hayır getirmiş olur. Onları zor durumda bırakmamak lazım. Beklenti içinde bırakmamak lazım. Sırtımızı dönmemek, kapıyı kapatmamak lazım. Benim bildiğim esnaf ve sanatkar böyledir. Çünkü onlar ahi evran geleneğinden geliyor. Birileri sokaklara çıkmıyor, onun bunun malını gasp etmiyorsa bereket denen bir şeye inanmak lazım. Esnafla birlikte olmalıylız ve onların taleplerine kulak vermeliyiz. Geçmişe göre esnafımız daha iyi şartlar altında. Elbette daha iyi olmasını isteriz. Siyasette bir istikrar olduğu gibi ekonomide bir istikrar devam ediyor" diye konuştu.

"SOKAK İÇİNDE MARKET OLUR MU, BU NEYİN NESİ"

Marketler yasası ile ilgili düzenleme hakkında konuşan Arınç, yılbaşına kadar düzenlemenin olmasını planladıklarını ifade ederek, "Aslında geciken bir işi inşallah yapacağız. Bir zamanlar süpermarketler yasası, şimdi ki ismi ne olur bilmiyorum. Kimi perakendeciler yasası diyor. Bunların içinde ülkemizi bir uçtan uca, yan yana AVM'lerle dolduran çarpık anlayışın esnaf lehine korunması için imkan hazırlayacağız. Meclis başkanlığı dönemimde bu konuyu sürekli gündeme getirdim. Batıda nasılsa ona göre bir yasa çıkartalım dedim. Madem AB normları nasılsa, biz de ona göre yapalım. Sokak içlerine kadar süpermarket olur mu bu neyin nesi" ifadelerini kullandı.

"BAŞBAKAN YARDIMCISIYIM GENE YAPMIYORLAR"

"Meclis başkanıyken bunları yapmadılar, daha kötüsü başbakan yardımcısıyım 5 senedir söylüyorum gene yapmıyorlar. Şimdi zamanı geldi. Zamanı gelmeden çiçek bile açmıyor" diyen Arınç, konuşmalarına şöyle devam etti: "Biz bunu konuştuğumuz zaman maliye bakanı para sever. Para alıyorum. Bu marketler benimi için kayıtlı bir iştir. Kayıp kaçak yoktur diyor. Gene olsun. Dünyanın geldiği noktada AVM'lere gözlerimizi kapatacak değiliz. O kadar izin verildi ki, vahşi kapitalizm gibi büyüdüler. Şimdi birbirlerini boğuyorlar. 300 milyon yatırımla filan yer yapılmış şimdi içi bomboş. Peki bu böyle devam edemezler. Biz de açanlar büyüklerini bir yerde açtılar. Ben tasarılarını bilirim. 400 metrekareden küçük olmayacak dediler sokak içinde 400 metrekarelik yer yaptılar. Sonra biz taslak hazırlamıştık. Bütçenin bir dengesi var. Bu dengin içinde benzin ve akaryakıt fiyatları Türkiye'de fazla ise buradan da aldığımız vergilerle bir takım dengeleri koruyoruz dediler. Ama şimdi zamanı geldi. Yeni bir hazırlık yapılıyor. Bu hazırlık umarım ki, yeniden birilerni müdahalesine maruz kalmadan inşallah yılbaşına kadar bu işi çıkartmış oluruz. Biz AVM'lere doğrudan karşı değiliz. Küçük esnafı boğmasını kabul edemeyiz. Elin emeği ve küçük sermayelerle yaşayan insanları zamanında birleşmeyi teklif ettik. AVM'lerin belli bir standartı olmalı. Bu standart içinde her şeyi güzel bir şekilde gözden geçirmeliyiz. Bu işin takipçisi olacağız. Bunu başarabilirsek faydalı olacağız. Bu kadar denizleri geçtik, küçük bir gölde boğulmayız" ifadelerini kullandı.
Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bu haber 993 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ