ABD'yle sessiz devrim
Tarih: 25-10-2013 17:48:00 Güncelleme: 25-10-2013 17:49:00 + -


ABD'yle 5 ayaklı "ticaret devrimi" dönemi başladı. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul'da Ortadoğu Diyalog Merkezi kurulacak. Mısır, Ürdün, Filistin, İsrail, ABD ve Türkiye işbirliği sekretaryası oluşturulacak

ABD'yle sessiz devrim

Türkiye-ABD ilişkilerinde ezber bozan bir sayfa açıldı. Bugüne kadar savunma sanayisi alanında işbirliği yapan askeri müttefik konumundaki iki ülke, ekonomide de stratejik ortak oluyor. İş dünyası inisiyatif aldı ve 5 ayaklı sessiz devrimi devreye soktu. Buna göre İstanbul'da Ortadoğu Diyalog Merkezi kurulacak. Mısır, Ürdün, Filistin, İsrail, ABD ve Türkiye işbirliği sekretaryası oluşturulacak. Amerikan Ticaret Odası ilk kez Türkiye temsilciliği açacak. DEİK'in karşılığında faaliyet gösterecek Amerika, Türkiye İş Konseyi faaliyete başlayacak.

Ekonomi yönetimi ve iş dünyası el ele verdi, Türkiye-ABD arasında ticaret ve yatırımın artırılması için önemli adımlar atıldı. Yatırım ziyaretlerini ve firmaları bir araya getirecek bir yapı kuruluyor. Bu yapıya Coca-Cola'nın CEO'su Muhtar Kent başkanlık edecek. Şirketlerin oluşturduğu bu kuruluşun görevi, Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmasına dahil edilmesi için lobi faaliyetleri yürütmek. Planlar arasında Amerika Ticaret Odası'nın kendi bünyesinde Amerika- Türkiye İş Konseyi kurması ve ticari ilişkileri geliştirmesi de yer alıyor.

 
Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bu haber 3429 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ