ABD öldürecek ilaç arıyor
Tarih: 18-10-2013 15:17:00 + -


ABD'de zehirli iğneyle infaz edilen idamlarda yeni ilaçların kullanılmaya başlanması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

ABD öldürecek ilaç arıyor


 ABD'de halihazırda 32 eyalette ölüm cezası uygulanıyor. Ölüm cezası, genellikle zehirli iğne ile infaz ediliyor.

YENİ İLAÇ ARAYIŞI

İnfazlarda 2010 yılından bu yana barbiturat pentobarbital karışımı kullanılıyordu. Ancak pentobarbital üreten ilaç şirketlerinin infazlarda kullanılmak üzere eyalet cezaevlerine ilaç satışını yasaklama kararı almasının ardından yetkililer, zehirli iğne yönteminde kullanılacak yeni ilaç arayışına girdi.

Teksas ve Florida'da son 10 gün içinde idam edilen iki mahkum, farklı ilaçlar kullanılarak infaz edildi.

Teksas'ta 1998'de önce babasını vuran, daha sonra annesini boğup öldüren ve birlikte yaşadıkları evi ateşe veren Michael Yowell, pentobarbitalin farklı bir karışımı kullanılarak idam edilirken, Florida Eyalet Cezaevi yetkilileri, 1986'da genç bir kadını katleden William Happ'i midazolam hidroklorür ile infaz etti.

İNFAZ EDİLECEK 5 MAHKUM VAR

Teksas eyaleti yetkilileri, sadece infazlarda kullanılacak bir ilacın üretimi için Houston'daki bir ilaç firması ile anlaşma yaptı. Anlaşma çerçevesinde Woodlands Eczacılık'tan şimdiyle kadar sekiz şişe pentobarbitalin sağlandı. Eyalette Kasım 2013 ve Şubat 2014 arasında infaz edilmesi beklenen beş mahkum bulunuyor.

Yowell, yeni ilacın mahkumun anayasaya aykırı biçimde acı çekmesine neden olabileceği gerekçesiyle Temyiz Mahkemesi'ne başvurmuş, davasının reddedilmesinin ardından geçen hafta idam edilmişti.

MAHKUM DAHA UZUN SÜRE BİLİNÇLİ KALIYOR

Florida'da bugün idam edilen Happ için ise daha önce infazlarda kullanılmayan midazolam hidroklorür kullanıldı.

Happ'in barbiturat pentobarbital kullanılarak idam edilen mahkumlara oranla daha uzun süre bilinçli kaldığı, bilincini yitirdikten sonra ise bedenin daha uzun süre kasılmaya devam ettiği öğrenildi.

DENEYE BENZETİLDİ

Washington'daki Ölüm Cezası Bilgi Merkezi'nin Müdürü Richard Dieter, infazı "yaşayan insanlar üzerinde yapılan deneylere" benzeterek uygulamaya karşı çıktı.

Dieter, "İnfaz sırasında mahkuma üç ilaç enjekte ediliyor. Mahkumun bilincini yitirmesi için verilen ilk ilaç, son derece önemli. Eğer mahkum, bilincini kısmen yitirmişse diğer iki ilacın enjekte edilmesiyle dayanılması güç acı çekmiş olabilir. İkinci ilaç bedenini felce uğrattığı için mahkum, çektiği acıyı gösterecek hiçbir tepki gösteremez" dedi.

İNSAN HAKLARI HAREKETE GEÇTİ

Starke'deki Florida Eyalet Cezaevi'nde idam edilen Happ'e ölümcül karışımın ilk bileşeni olan midazolam'ın saat 06.02'de enjekte edildiği, gözlerini açıp kapamaya ve uzun süre kasılmaya devam eden Happ'in ancak 14 dakika sonra saat 6.16'da öldüğü belirlendi.

Daha önce infazlarda kullanılmayan ve mahkumların acı içinde ölümüne yol açtığı düşünülen ilaçların kullanımı, insan hakları örgütlerini harekete geçirdi.

İnsan hakları savunucuları, cezaevi yetkililerinin farklı ilaçları mahkumlar üzerinde denemesinin insanlık dışı olduğunu belirtiyor. AA
Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bu haber 3480 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ