2023 İHRACAT HEDEFİ İÇİN, 49 FİRMA 92 ÜYE İLE TAM YOL İLERİ
Tarih: 31-08-2016 23:47:00 + -


1983 tarihinde Anadolu Yakası Kumcuları, S.S. İstanbul Anadolu Yakası Kumcular Üretim ve Pazarlama Kooperatifi adı altında birleştiler.

2023 İHRACAT HEDEFİ İÇİN, 49 FİRMA 92 ÜYE İLE TAM YOL İLERİ

S.S. İSTANBUL ANADOLU YAKASI KUMCULAR ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ

 

O tarihten bu zamana Anadolu Yakası  kumcu firmaları çalışmalarını S.S. İstanbul Yakası Kumcular Üretim ve Pazarlama Kooperatifi çatısı altında sürdürmrktedir. 1989 yılında Anadolu sahil yolu yapımı sonucu ilgili resmi kuruluşların kararı ve planlaması ile Maltepe’de çalışan kumcu firmalar da Kartal’a geldiler. Kooperatifin çatısı altında halen 49 firma, 92 üye çalışmalarına devam etmektedir.

 

Kumcular Üretim ve Pazarlama Kooperatifi üyelerine ait şirketler şu isimlerden oluşmaktadır. Kumcular İnşaat Malzemeleri Pazarlama ve Ticaret A.Ş. – Kumcular Beton Santralleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. – Kumdaş Denizcilik İnşaat Malzemeleri Taşımacılık ve  Ticaret A.Ş. – Aykumport Taşımacılık Liman İşletmesi ve Lojistik Hizmetler Sanayi Ticaret A.Ş.   

 

Kooperatif ürettiği malın büyük bir yüzdesini kamu yatırımları olmak üzere hazır beton tesislerine pazarlamakta; fiyat politikası, kaliteli hizmet ve güvenli malzeme ilkeleri ile kurulduğu günden bu yana kamu görevi ifa etmektedir. 1998 yılında yapılan mutabakat üzerinden tam 17 yıl geçmesine  ve tüm yasal prosedürlerin yerine getirilmesine rağmen, bir takım anlaşılmaz engellemelerle karşı karşıya kalan Kumcular Kooperatifi nihayet yeni yerinde hizmete başladı. İnşaat sektörünün ülkemizin kalkınmasında en önemli unsurlarından biri olması nedeniyle, şimdilik kum üretimi  bu ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalıyor. 200 kamyonun taşıma faaliyetinde bulunduğu, yaklaşık 500 kişinin de bu sektörden ekonomik olarak faydalanması önemli bir gösterge olarak ortaya çıkmakta. Tesisin tamamlanmasıyla birlikte bu ekonomik katkının iki katına çıkacağı da yapılan hesaplamalarda açıkca görülmektedir. İnşallah yakın zamanda tesisin diğer kısmı hızla tamamlanır ve Kooperatifin, Ülkenin  2023 hedeflerine ulaşmasında önemli bir katkısı olur. Tabii ki önceki yıllar da olduğu gibi engellemeler olmaz ise.............?
Bu haber 1338 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ