İSTANBUL’UN GURURU KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ
Tarih: 26-12-2017 19:18:00 Güncelleme: 26-12-2017 19:18:00 + -


Eğitim ve Öğretimde Yeniliklere Ödüller Ankara’da verildi.

İSTANBUL’UN GURURU KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ

Eğitim ve Öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla yürütülen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında 3.357 başvuru yapıldı. İlk olarak, değerlendiriciler tarafından elektronik ortamda proje raporları değerlendirilmiş, bunun sonucunda 189 çalışma saha ziyaretine kalma başarısı göstermiştir. Gerçekleştirilen saha ziyaretlerinin ardından 106 çalışma Bölgesel Ödül almaya layık görüldü.

 

Bölgesel Ödül alan çalışmalar arasından 15  Bakanlık Ödülü, 5’i de  Bakanlık Teşvik Ödülü almaya hak kazandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’de ödül aldı.

            

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Bakanlık Ödülüne Layık Görülen projeler Başkent Öğretmenevi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu. İdareci ve Öğretmenler ödüllerini Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM’den aldılar.

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “eğitimin, ülkelerin gelişmesini sağlayan, ekonomik olarak kalkınmalarını destekleyen, milli ve manevi değerleri gelecek nesillere aktaran vazgeçilmez bir süreç olduğunu belirtti. Çağıyla rekabet eden, bilgi ve yüksek katma değerli ürünler üreten ve ürettikleri marka olan bir Türkiye istediklerini dile getiren Erdem, bunun yolunun nitelikli eğitimden geçtiğine işaret etti.”

 

Eğitim ve Öğretime Erişim ve Yönlendirme Kategorisinde İstanbul’da ödüle layık görülen tek proje olan “Bahçe Akademisi Hayat Boyu Eğitim Projesi”  Bakanlık ödülüne layık görüldü. Proje koordinatörlüğünü Bakırköy Adalet Anaokulu Müdürü Arzu ARSLAN’ın yürüttüğü proje de Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ortak olarak yer aldı. Kurumun El Sanatları öğretmeni  Zekiye ENSARİ ve kursiyerleri tarafından desteklenen proje ile Bakırköy Kadın Ceza İnfaz Kurumu’nda anneleri ile yaşayan çocuklara yeni bir dünyanın kapıları açılıyor. Anneleri ile ceza evinde yaşayan çocuklarla huzurevinde yaşayan yaşlılarımız ve belirli bir yaşın üzerindeki kursiyerler  bir araya getirilerek birlikte yaşayacakları bir bahçe oluşturdular. Bahçe’de bitkiler yetiştirerek, oyun, dinlenme ve yemek köşeleri oluşturdular. Konuşmaya oldukça fazla ihtiyaç duyan ve huzurevinde kalan yaşlılar ile çocuklar birlikte sohbetler gerçekleştirdiler, geleneksel oyunlar oynadılar, masal okuma etkinlikleri düzenlediler. Daha önceki farklı çalışmalarda kursiyerler tarafından öğrenciler sinemaya ve farklı gezilere götürüldü. Oyuncak,  kırtasiye ve giysi ihtiyaçları karşılandı.

 

Daha önce Marmara Bölgesi’nde  de alanında dereceye giren projenin İstanbul sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirilen Bölge Törenine Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık ASLAN’da katıldı.

 

Kurum Müdürü Hülya NARSAP: Böylesine dezavantajlı iki farklı grubu bir araya getirdikleri projenin hem yaşlı ve yetişkinler hem de dış dünyayı yeterince tanımayan ceza evinde kalan çocuklar tarafından oldukça verimli sonuçlar ortaya çıkardığını, yalnızlıklarını gidermelerine ve yeni sosyal ortamlar oluşturmalarına yardımcı olduğuna değindi. Çalışmalarının oldukça teşvik edici bir ödülle sonuçlanmasının yeni sosyal sorumluluk projeleri oluşturmaları için güçlü bir motivasyon unsuru olduğunu dile getirdi. 

 

PROJENİN HEDEFLERİ

 

* Farklı yaş grubundaki insanlar arasında duygusal, sosyal ve kültürel bağ oluşturmak

 

* Nesiller arası kültürel aktarımı sağlamak

 

* Onlara dünyada yalnız olmadıklarını hissettirmek

 

* Faaliyetler yoluyla sosyal iletişimlerini canlı tutmak.

 

* Sosyal ortamlarını paylaşacakları bir bahçe oluşturmak.

 

PROJE EKİBİ

 

Bakırköy Adalet Anaokulu Müdürlüğü Ekibi

 

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü

 

İstanbul Bahçelievler Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi

 

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

 

Işık Üniversitesi
Bu haber 324 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR