Alzheimer yaşlı hastalığı değildir
Tarih: 15-02-2018 13:41:00 Güncelleme: 15-02-2018 13:41:00 + -


Alzheimer şifa sağlanamayan bir hastalıktır. Alzheimer hastalığıyla ilgili bilinçlenmeliyiz.

Alzheimer yaşlı hastalığı değildir

Kartal Özel İstanbul İbni Sina Hastanesi  Nöroloji Uzmanı Dr. İzzet Demirci,  günlük hayatı etkilemeye başlayan unutkanlık, eşyaları yanlış yerleştirme,  zaman ve yer ile ilgili karışıklıklar yaşayan kişilerin Alzheimer  hastalığıyla ilgili  bilinçli olarak mutlaka bir nöroloji uzmanına muayene olmaları gerektiğini belirtti.  Demirci, Alzheimer hastalığının yaşlı hastalığı olmadığını,  kişilerin yüzde 5’in 40-50 yaş civarında olduğunu  kaydetti.

 

Çağın hastalığı olan ve halk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer hastalığının tedavisinin olmadığını,  bol bol kuru baklagiller tüketilerek, doktor kontrolünde Folik asit ve B12 alınması gerektiğini belirten  Kartal Özel İbni Sina Hastanesi  Nöroloji Uzmanı Dr. İzzet Demirci, “kitap okumak, bulmaca çözmek, hobi edinmek, düzenli sosyal aktivitelerde bulunmak, yeni insanlarla tanışmak, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak beyin fonksiyonlarının canlı tutulmasını sağlıyor” dedi.

 Demirci “ Alzheimer hastalığıyla ilgili ilerleyen yaş, aile öyküsü ve genetik yatkınlık gibi değiştirilemeyen etkenler vardır. Hastalık, 65 yaşından sonra sıklaşır ve her 5 yılda bir oran ikiye katlanır. 85 yaşından sonra neredeyse yüzde 50 sıklığa ulaşır. Diğer bir risk faktörü, ailede bir veya birden fazla Alzheimer hastasının olmasıdır. Bugün Alzheimer hastalığının genler ve diğer risk faktörleri arasındaki karmaşık etkileşimler sonucunda olduğuna inanılmaktadır. Kafa travmaları ile Alzheimer hastalığı arasında paralellik bulunmuştur. Ayrıca kalp sağlığının da Alzheimer hastalığı ile yakın ilgisi vardır. Kalbin pompaladığı kanın yüzde 20-25’i beyin tarafından kullanılır. Kalp ve damar sağlığını etkileyen yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol seviyeleri de bu açıdan önem kazanmaktadır” dedi.

 

ALZHEİMER OLMAMAK İÇİN OKUYUN,AKTİF OLUN

 

Merak ve öğrenme isteğinin  devamlı canlı tutulması gerektiğini belirten Uzman Dr. Demirci  “kitap okumak, bulmaca çözmek, hobi edinmek, düzenli sosyal aktivitelerde bulunmak, yeni insanlarla tanışmak, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak beyin fonksiyonlarının canlı tutulmasını sağlıyor. Bu nedenle de bol bol  araştırın ve düşünün” dedi,

 

ALZHEİMER İLE SAVAŞMAK İÇİN SPOR YAPIN

 

Düzenli egzersiz yapmanın beyne iyi geldiği anlatan Demirci “ spor beyninizde yeni sinirsel bağlantılar oluşturduğunu, yeni beyin hücrelerinin üretilmesini sağladığını, düşünme becerisini artırdığını ve Alzheimer’in başlama zamanını geciktirdiğini,  hatta önlediğini ortaya koyuyor. Yapılan egzersizler Alzheimer için risk oluşturan kötü kolesterol ve diyabet gibi hastalıkları da kontrol altına almaya yarıyor. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka hareket edin, her gün en az 45 dakika düzenli ve tempolu yürüyüşe çok özen gösterin. Spor yapmadan günü bitirmeyin” dedi.

 

KURUBAKLAGİLLER ALZHEİMER HASTALIĞI KORUYOR

 

Fast-food alışkanlığından vazgeçilerek,  yağlı, tuzlu, kızarmış ve hazır yiyeceklerden uzak durulması gerektiği anlatan Demirci, “çünkü bu tür beslenme alışkanlıkları kalp damarlarında olduğu gibi beyin damarlarına da zarar  veriyor ve Alzheimer hastalığı gelişme riskini artırıyor. Kalp ve damar dostu besinlerden oluşan; zeytinyağı, balık, meyve ve sebze ağırlıklı olan, kurubaklagilleri de  içeren besinler ise Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlıyor” dedi.

 

BİTTER ÇİKOLATA TÜKETİN

 

Demirci “siyah çikolatanın içerisinde bulunan ve antioksidan özelliği olan Resveratrol, bilişsel gerilemeyi geciktiriyor. Yapılan çalışmalar da aşırıya kaçmamak kaydıyla günde bir-iki parça bitter çikolata tüketmenin zihinsel gerilemeyi azalttığı kanıtlanmıştır.

 

STRETEN UZAK DURUN

 

Vücudunuz gerilim (stres) altındayken kortikosteoritler adı verilen ve bir bunalım durumunda sizi koruyan hormonlar üretir. Ancak iş sorunları, trafik ve parasal kaygılar gibi günlük olayların tetiklediği sürekli gerilim hali tehlikeli olabilir. Bu, zaman içinde beyin hücrelerini tahrip eder ve yeni hücre oluşumunu bastırır. Bu sebeple stresle başa çıkabilmeye çalışın.

 

KARANLIKTA UYUYUN

 

Kaliteli bir uykunun hafızayı güçlendirmede önemli bir rolünün olduğunu kaydeden Demirci  “ 6-8 saat arası düzenli uyku belleği korumada fayda sağlıyor. Bölünmüş yahut gece lambasıyla, karanlık olmayan bir ortamda, yetersiz uyku ise Alzheimer ile bağlantılı olduğu bilinen ‘amyloid plak’ oluşumunu artırıyor ve beyin sağlığını korumada önemli katkı sağlıyor. Alkol ve sigara tüketimi beynin küçülmesine, özellikle de hafıza ile ilgili olan ‘hipokampüs’ bölümünün küçülmesine neden oluyor.” dedi.  

 

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

 

 

·         Günlük hayatı etkilemeye başlayan unutkanlık,

 

·         Plan yapma ve problem çözmede sorunlar yaşanması,

 

·         Daha önce bilinen ve yapılan işleri yapmada zorlanma,

 

·         Zaman ve yer ile ilgili karışıklıklar,

 

·         Görüntüleri anlamada ve birbiriyle ilişkilendirmede zorluklar yaşanması,

 

·         Konuşma ve yazmada kelime bulma zorlukları,

 

·         Eşyaları yanlış yerleştirme,

 

·         Karar vermede güçlük yaşama,

 

·         Sosyal faaliyet ve yükümlülüklerden uzaklaşma,

 

·         Kişilik değişiklikleri olarak sıralanmaktadır.
Bu haber 1145 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ